Yerli teknoloji firması koronavirüsü etkisiz hale getiren cihaz geliştirdi

Yerli teknoloji firması koronavirüsü etkisiz hale getiren cihaz geliştirdi

Türk teknoloji firması koronavirüsü etkisiz hale getiren cihaz geliştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te faaliyette bulunan teknoloji firması Smarte koronavirüse karşı çok önemli işe imza attı. Geliştirdikleri Vironance isimli teknoloji ile havaya yaydıkları titreşimle koronavirüsü etkisiz hale getiren firma, dünyada bir ilki başardı.

Bu teknoloji sayesinde, havada asılı, yüzey ve yüzeyin altına tutunmuş olan virüsler, elektromanyetik enerjiyle saniyede milyarlarca kez titreştirilip rezonansa giriyor. Böylece koronavirüsünün dış çeperi parçalanarak bulaşamaz hale geliyor.

İnsan sağlığı ve ortam konforu üzerine de teknolojiler geliştirmekte olan işletmenin Kurucu Ortağı Melih Ballıkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Yavuz geliştirdikleri teknolojiyi anlattı.

Melih Ballıkaya, “Geliştirdiğimiz teknolojinin ismi ‘vironance’. Virüs ve rezonans kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Elektromanyetik bir alan içerisinde virüslerin kabuklarını titreştirerek, inaktif hale getiren bir teknoloji.

Biz 5 ay içerisinde çok yoğun bir çalışma yaparak geliştirdik. Bu esasında yeni bir teknoloji. Bir çok ürüne entegre edilebilir bir durumda. Örneğin; iklimlendirme sistemlerine, asansörlerin butonlarına, insanların devamlı dokunduğu ve bulaş riskinin yüksek olduğu yerlere entegre edilerek oralarda virüs bulaş riskinin azaltılmasına destek olacak bir teknoloji” dedi.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEBİLECEK ŞEKİLDE BUNLARIN HEPSİ DİZAYN EDİLDİ

Ballıkaya, “Aslında bir teknolojinin ticarileştirilmesinden bahsediyoruz. Önümüzdeki süreçte bunlara hızla devam etmekteyiz. Bunlara öncelikli alanlar belirledik. Şu an öncelikli, perakende mağazaları, AVM’ler, okullar gibi öncelikli alanlarımız var. Bunlara odaklandık, buralardaki sorunları çözmeye.

Bundan sonra ağır ağır evlere ve potansiyel bu işi kullanacak, ihtiyaç olacak yerlere doğru uygulamalarımızı genişleteceğiz. Burada bir değil bir sürü ürün var. Teknoloji ve ürün kavramları birbirine çok karışıyor. Bu geliştirdiğimiz şey yeni bir teknoloji. Bu teknoloji ile virüsü inaktive edebiliyorsunuz.

Bu teknolojiyi uyguladığınız bir küçük ev aleti ya da beyaz eşya bulunduğu ortamda virüsleri inaktive edebilir hale gelecek. Bunun üzerine çalışmaktayız, bir sürü uygulama alanı olacak. Şu an pilot uygulamalara başladık bu teknoloji ile ilgili. Yakında yani birkaç hafta sonra ilk imalatları, ilk teslimleri yapacağız. Ondan sonra da çok hızlı bir biçimde Türkiye’deki yan sanayiye uygun, Türkiye’de üretilebilecek şekilde bunların hepsi dizayn edildi ve kullanıma açık olacak” ifadelerini kullandı.

“4 TANE ULUSLARARASI PATENT BAŞVURUSUNDA BULUNDUK”

Ballıkaya, “Biz İTÜ ARI TEKNOKENT’teyiz, burda teknoloji geliştiriyoruz. Burada çok kıdemli ve değerli bir AR-GE ekibimiz var ve burda geliştirdiğimiz bir teknoloji. Fakat firmamızın Danimarka’da da bir ofisi var, orada da uzun zamandır faaliyet gösteriyor.

Bugün ABD’de da bunun tanıtımlarına başladık. Zaten bu teknolojiyi geliştirirken, global bütün literatürü, bütün kaynakları, tüm dünyada bu konu ile uğraşan, uğraşmaya başladığını anons eden kaynakların hepsini taradık.

Dünyada uğraşan çok büyük kurumlar ve kuruluşlar var, bunları biliyoruz. Bilmediklerimiz de vardır tabi ki ama şu anda ilk hedefe ulaşan firma olmanın mutluluğunu taşıyoruz. Dünyada bizim burda yapmış olduğumuz buluşun kayıtlara geçmesi için 4 tane global patent başvurusunda bulunduk. Avrupa Patent Ofisi’ne, PCT’ye ve Türk Patent Enstitüsüne 4 ayrı patent başvurumuz oldu. Bunu daha da geliştiriyoruz” biçiminde konuştu.

“TÜM KONFORSUZLUKLARI ORTADAN KALDIRABİLECEK TEKNOLOJİ”

Nazım Yavuz, “Vironance teknolojisi şu an için virüsle ilgili yaşadığımız tüm konforsuzlukları esasında ortadan kaldırabilecek bir teknoloji. Şu anda malum AVM’lerde, restoranlarda ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Dünde Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı biçiminde virüsün temel bulaşlarından bir tanesi de artık hava.

İnsanların soluduğu havanın tekrar sisteme temiz hava haline getirilmeden verilmesi bulaşı artırıyor. Bizim bulduğumuz teknoloji ile yapılacak ürünler evvela iklimlendirme sistemlerinde kirli havayı temizleyerek insanların tekrar temiz hava alabilmesini ve böylece klimaların ısıtma ve soğutmanın verilebilmesine imkan sağlayacak.

Elimizle virüsü bulaştırabiliyoruz, bu elimizin değdiği her noktaya konulacak cihazlarla yani bankamatikteki tuşların üzerine, asansördeki butonlara, toplantı masaları gibi pek çok noktada da insanların virüsü birbirine aktarmasını engelleyecek bir çalışma olacak.

Sistemin temelinde virüslerin titreştirilerek dış çeperlerinin patlatılması yani parçalanması söz konusu. Ve virüs artık bulaşamayacak bir noktaya geliyor bu teknoloji sayesinde. İçinde bulunan RNA artık kendisini klonlayamıyor, çoğalamıyor. Bu anlamda da virüs etkisiz hale geliyor. Bütün dünyanın içinde bulunduğu pandemi döneminde bunun pek çok alanda uygulanacağına düşünüyoruz” diye konuştu.

SADECE KOVİD-19 DEĞİL, SARS VE MERS DE VAR

Yavuz, pek çok virüs tipi için kullanılacak olan teknoloji ile alakalı olarak ise, “Yuvarlak dediğimiz, antenli, SARS, MERS, influenza gibi bütün bu tip virüslerde etkili. Aynı zamanda bundan sonra gelebilecek virüslerde de etkili olabilecek bir teknoloji” dedi.

Bir cevap yazın