Yeni Güncelleme Apple iPhone’lar için IOS 14 yayınlandı.

Yeni Güncelleme Apple iPhone'lar için IOS 14 yayınlandı.

Yeni Güncelleme Apple, uyumlu iPhone modelleri için iOS 14 güncellemesini yayınladı. İşte iOS 14 fonksiyonları ve iOS 14 ile iPhone’lara gelen tüm yenilikler.

IOS 14, Apple’ın koronavirüs sebebiyle 22 Haziran’a ertelediği geliştiriciler konferansında resmen tanıtılmıştı.Apple, destekleyen iPhone modelleri için iOS 14 güncellemesini bütün dünya ile aynı anda yayınladı. Şimdi sizlerle beraber iOS 14 özelliklerine ve iPhone’lara gelen tüm yeniliklere göz atalım.

IOS 14 ÖZELLİKLERİ

Ana ekran widget’ları:

Aslına bakacak olursak, widget özelliği senelerdir android telefonlarda kullanılmaktadır. Apple ise genelde sade bir en temel ekran benimsediğinden bu özelliğe izin vermiyordu. Ancak iOS 14 ile beraber widget’lar artık iPhone’lara da geliyor.

Widget kütüphanesindeki widget’ları en temel ekren temel ekleyerek, monitörü arzu ettiğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz.

Ana ekran widget’ları:

Uygulama kütüphanesi:

Apple,yeni güncelleme de sayfalarca uygulama kullen temeln kullanıcıların yaşadığı sorunu çözebilmek için uygulama kütüphanesi özelliğini iOS 14’e ekledi.

Android telefonlardaki uygulama çekmecesine benzeyen bu özellik sayesinde kullanıcılar, sıklıkla kullandıkları uygulamaları kategorilere ayırabilecek ve iPhone’ların en temel ekranını daha sade bir biçimde kullen temelbilecek.

Uygulama kütüphanesi:

Resim içinde resim modu:

iOS 14 ile iPhone’lara gelecek bir diğer özellik ise android telefonlardan hatırlayacağınız resim içinde resim özelliği.

Bu özellik sayesinde izlediğiniz videoları, kullanmış olduğunuz uygulamanın üzerine getirebilir ve uygulama içindeyken küçük ekranda videonuzu izlemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca tek bir dokunuşla videonuzun boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Resim içinde resim modu

Yeni Siri görünümü:

iOS 14 ile beraber Siri yeni bir görünüme kavuşuyor. Siri’yi etkinleştirdiğinizde, bütünüyle monitörü kaplamak yerine alt tarafta animasyonlu bir simgeyle karşımıza çıkıyor.

Yeni güncelmeme de Ayrıca Siri’ye bir soru yönelttiğinizde cevap olarak monitörün üst tarafında küçük bir widget beliriyor. Bu sayede Siri’yi kullanırken diğer uygulamalarda gezinmeye devam edebiliyorsunuz.

Yeni Siri görünümü

Pop-up gelen aramalar monitörü:

Siri’ye benzer bir biçimde, gelen telefon aramaları ve FaceTime aramaları da tüm monitörü ele geçirmek yerine daha az rahatsızlık verici olduğu yeni bir pop-up penceresi ile monitörün üst kısmında belirecek.

Pop-up gelen aramalar monitörü

Yeni çeviri uygulaması:

Apple, iOS 14’e tıpkı Google Çeviri gibi yeni bir çeviri uygulaması ekledi. Uygulama, kullanıcıların yazılı ve sesli mesajlarını 11 dile çevirerek gönderebiliyor. Tamamen internetsiz bir biçimde çalışacak uygulama, 11 farklı dilde çeviri yapabilecek.

Destekleyen diller: İngilizce, Mandarin Çincesi, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça.

Yeni çeviri uygulaması

Yeni mesajlar uygulaması:

iOS 14 ile beraber Mesajlar da yeni özellikler kazanıyor. IOS 14’te, en sevdiğiniz arkadaşlarınızla ya da grup sohbetlerinizle kolayca konuşmak için önemli bireyleri ve sohbetleri Mesajlar uygulamasının üst kısmına sabitleyebilirsiniz.

Ayrıca uygulama, uygun bir yüz maskesi ve yaş alternatifleri gibi özelleştirilebilir bir çok memoji aksesuarı barındırıyor.

Yeni mesajlar uygulaması

Yenilenen Apple Haritalar:

iOS 14 ile birlikte Apple Haritalar uygulaması da yenilendi. Yeni yerler keşfetmek isteyen kullanıcılara Zagat ve AllTrails gibi şirketlerden rehber sunacak uygulama, işlemlerinizi daha kolay yapabilmeniz için basit bir arayüze kavuştu.

Ayrıca New York, Los Angeles, San Francisco, Şangay ve Pekin gibi bölgelerde yaşayan kullanıcılar, Haritalar uygulamasından bisiklet yolu tariflerini görebilecek.

Yenilenen Apple Haritalar

IOS 14 YENİLİKLERİNİN BİRÇOĞU ANDROID’DE YILLARDIR VAR

iOS 14’ün iPhone’lara getirdiği yeniliklerin bazıları Android kullanıcılarına pek de yabancı gelmiyor. Çünkü bazı özellikler senelerdir Android telefonlarda da kullanılmaktadır.

Örneğin uygulama çekmecesi özelliği, seneler önce tanıtılan Android 0.5 Milestone sürümüyle kullanıcılara sunuldu.

IOS 14 ile gelen bir başka özellik en temel ekran widget’ları ise Android’in 0.9 Beta sürümünden bu yen temel kullanıcılara sunuluyor.

IOS 14 ile iPhone’lara gelecek bir diğer özellik ise android telefonlardan hatırlayacağınız resim içinde resim özelliği. Bu özellik, öncelikle 2017 senesinde Android 8 ile beraber android kullanıcılarına sunulmuştu. Örneğin YouTube web gibi popüler akış uygulamaları ve VLC gibi yerel video oynatıcılar da dahil olmak üzere çeşitli android uygulamaları resim içinde resim modunda kullanılabiliyor.

Android, 4.1 Jelly Bean ile başlayan Google Asistan, açıldığında tıpkı Siri gibi monitörü kaplıyordu. Ancak Android’in 7.1 Nugat ile beraber asistan monitörün altına yerleştirildi ve lüzumsuz alan kaplaması engellendi.

Gelen çağrılar da Android 5.0 Lollipop sürümünde monitörün hemen üst kısmına taşınmıştı. Ancak bu özellikler iOS 14 ile beraber daha yeni iPhone’lara eklendi.

IOS 14 ALACAK iPHONE MODELLERİ

iOS 14’ün tanıtılması ile beraber güncellemeyi alacak iPhone modelleri de belli oldu. Bu konu da kullanıcıları üzmeyen Apple, iOS 13 kullanan bütün iPhone’ların iOS 14’ü de kullanabileceğinin müjdesini verdi.

IOS 14 alacak iPhone modelleri şu biçimde:

 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPod touch (7’nci nesil)

IOS 14 NASIL YÜKLENİR?

Güncelleme telefonunuza ulaştığında gelen bildirime tıklayarak ya da Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek iOS 14 güncellemesini yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın