Web Donanım
Türkiye'de Akıllı Telefon Kullanımı Ne kadar ?? » Web Donanım

Türkiye’de Akıllı Telefon Kullanımı Ne kadar ??

Türkiyede akıllı Telefon Kullanımı ne kadar yazımızı inceleyelim .

Akıllı telefon kullanımıyla ilgili yapılan bir araştırma, Türkiye‘nin akıllı telefonlara ne kadar bağımlı olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre Türkiye, her 13 dakikada bir kez telefonunu mutlaka kontrol ediyor.

Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı
Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı

Akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok kişi telefonundan ayrılamaz bir hale gelmiş durumda. Öyle ki evde işte parkta metrobüste kısacası aklına gelebelicek heryerde Üstelik bazı kullanıcıların telefon kullanımı artık hastalık seviyelerine ulaştı.

 Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı  Tehlikeli derecede
Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı Tehlikeli derecede

Araştırma, Deloitte isimli bir şirket tarafından yapıldı. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ise fazlasıyla çarpıcı. Lafı afzla uzatamadan bakın arastırma sonuçlarına bi göz atalım .

Araştırmaya  göre her 10 kişiden 8’i, uyandıktan sonraki 15 dakika içerisinde telefonunu mutlaka kontrol ediyor. Her 10 akıllı telefon kullanıcısının 7’si ise uyumadan önce mutlaka telefonuna bakıyor. Üstelik pek çok kullanıcı, akıllı telefonlarının şarjı bittiği veya internete olan erişimi kesildiği anda panik geçiriyor. Kullanıcıların yüzde 22’si ise, telefonuna hastalık boyutunda bağımlı.

  Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı
Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı

Keza aynı şekilde raştırmaya göre Türkiye’deki mobil kullanıcılar, günde ortalama olarak 78 kez telefonunun ekranına bakıyor. Bu da akıllı telefonlara, 13 dakikada bir baktığımız anlamına geliyor.

Türkiye, gününün 7 saatini internette gezinmekle geçiriyor. En çok zamanı sosyal medya platformlarında geçiyoruz ve günlük sosyal medya gezintilerimizin yüzde 72’si akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor. Yüzde 14’ü sosyal medyayı dizüstü bilgisayar üzerinden takip ederken sadece yüzde 7’lik bir bölüm sosyal medya hesaplarını masaüstü bilgisayarları üzerinden takip ediyor. 

   Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı  
Tehlike sinyalleri !
Türkiyede Akıllı Telefon Kullanımı
Tehlike sinyalleri !

Türkiye’nin, neredeyse her işi için akıllı telefonunu kullandığını ortaya koyuyor. Öyle ki Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 67’si bankacılık işlemlerini, yüzde 60’ı arama motoru kullanma işlemlerini, yüzde 51’i haber takip işlemlerini mobil cihazlar üzerinden yapıyor. Kullanıcıların yüzde 49’u ise akıllı telefonundan oyun oynamayı seviyor.

Ayrıca alışveriş işlemlerinde de akıllı telefonlara bağımlıyız. Kullanıcıların yüzde 46’sı internet üzerinden alışveriş sitelerini kontrol ederken, yüzde 38’lik bölüm internet üzerinden alışveriş işlemlerini akıllı telefonları üzerinden gerçekleştiriyor.

Türkiyede Bağımlı mı ?

Ve günümüz teknolojisinde Türkiye artık eskisi kadar televizyon izlemiyor. Çünkü artık televizyona ihtiyaç duymuyor. Kullanıcılar, ne izlemek istiyorlarsa internet üzerinden izliyor .

Araştırmaya göre Türk milletinin yüzde 35’i dizi ve filmleri dizüstü bilgisayar aracılığıyla izliyor. Telefon üzerinden dizi ve film izleyenlerin oranı ise yüzde 20.

Yapılan bu araştırmayla birlikte ülkemizin akıllı telefonlara ne derece bağımlı olduğu bir kez daha ortaya konmuş oldu , sadece uyuduğumuz zamanlar telefondan ayrı kalıyoruz desek daha doğru olur ..

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir