Web Donanım
Suriye Serakib’te Neler Oluyor Türkiye Gündem Haberleri » Web Donanım

Suriye Serakib’te Neler Oluyor Türkiye Gündem Haberleri

Reuters haber ajansının, Suriye Serakib’te Neler Oluyor sorusuna cevap için devlet medyasına dayanarak aktardığına göre, Aralık ayından bu yana süren “İdlib Şafağı” operasyonu kapsamında, Suriye ordu kuvvetleri Serakib kentine girecek .

suriye sorunu

Suriye devlet televizyonu haberi, “Suriye Arap Ordusu birlikleri Serakib’e girdi. Teknik birlikler mayın ve patlayıcıları etkisiz hale getirmek için taramalara devam ediyor” şeklinde aktardı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, muhaliflerin, Türk askeri mevzilerinden yapılan topçu atışı ile desteklenen karşı saldırısı nedeniyle Suriye ordusunun ilerleyişinin durduğunu iddia etmişti.

Gözlemevi bu sabah yaptığı yeni bir açıklama ile ordunun Serakib’de tam kontrolü sağladığını aktardı.

Suriye hükümetine bağlı güçler 2011’de bölgeden çekilmek zorunda kalmıştı.

Moskova’dan Perşembe günü yapılan açıklamada, Türkiye’nin sorumluluk bölgelerinden, Suriye ordusunu ve Rus askeri altyapısını hedef alan saldırılar yapıldığı kaydedildi.

Suriye ordusu geçen haftadan bu yana Serakib’te doğru ilerliyordu.

Serakib, Şam için kritik önemdeki iki yolun, M4 ve M5 yollarının kesiştiği noktada yer alıyor.

Bu takviye sırasında Şam’ın saldırısı sonucu yedisi asker 8 Türk vatandaşı hayatını kaybetti.

M4, Halep’i Lazkiye’ye, M5 de yine Halep’i Başkent Şam’a bağlayan ana yol.

Türkiye, Şam’ın ilerleyişini durdurmak ve bulunduğu alanı kaybetmemek için Serakib’deki gözlem noktasını güçlendirmiş, Serakib’te Neler Oluyor aynı zamanda ilçenin çevresinde üç tane daha askeri kontrol noktası oluşturmuştu.

Türkiye de askeri gözlem noktalarından Suriye ordusuna top atışlarıyla karşılık verdi ancak Suriye ordusu ilerleyişini sürdürdü.

Suriye

Serakib’de şu an Türk ordusuna ait dört nokta bulunuyor. İlçenin yaklaşık 15 kilometre batısında İdlib şehir merkezi var Serakib’te Neler Oluyor .

Rusya ve Türkiye, Eylül 2018’de imzaladıkları , bu iki yolu ve Serakib’i de kapsayacak şekilde bir çatışmasızlık bölgesi üzerinde anlaşmıştı. Soçi Mutabakatı’yla Anlaşmayla Suriye ordusu ve İdlib’deki muhalifler arasındaki çatışmasızlık bölgesi silahtan arındırılacak ve tampon bölge görevi görecekti.

Türkiye’ye ait iki gözlem noktası kuşatıldı.

Ancak Suriye ordusu önce Mayıs ayında, ardından Ekim ayında İdlib’e operasyon düzenledi. Bu operasyonlarda asıl hedef M4 ve M5 karayollarının kontrolünü yeniden eline almaktı. Bu operasyonlar sırasında Türkiye’ye ait iki gözlem noktası kuşatıldı.

Suriye ordusunun Rus savaş uçaklarının desteğiyle İdlib merkezine doğru ilerlemesi sonrası, Türk ordusu, Rus ve Suriye askerlerinin de bulunduğu, YPG kontrolündeki Tel Rıfat’ı kısıtlı da olsa top ateşiyle hedef alıyor.

Ankara’dan birbiriyle çelişen açıklamalar

Ankara’dan birbiriyle çelişen açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü TBMM’de düzenlediği AKP grup toplantısında Şam’a tepki gösterirken, Şam’ın arkasında da Rusya’nın olduğunu söyledi. Rusya’yı Soçi mutabakatına uymamakla suçladı:

“Şayet taraflardan biri uymayacaksa ve bunun bir müeyyidesi olmayacaksa bu mutabakatlar niçin yapılıyor? Biz Suriye’de rejimin, Rusya olmadan havada, İran olmadan karada tek bir çakıl taşını dahi yerinden oynatacak gücünün bulunmadığını bilmiyor muyuz? Aynı şekilde Fırat’ın doğusunda bölücü terör örgütünün Amerika’nın desteği ve Rusya’nın müsamahası olmadan varlık gösteremeyeceğini bilmiyor muyuz?”

Barış Pınarı Harekatı

Erdoğan, Ekim ayında Rus lider Vladimir Putin’le yaptığı 6 buçuk saatlik görüşmenin sonunda durdurulan ve Barış Pınarı Harekatı sonrasında da Rusya’nın verdiği sözleri tutmadığını söyledi:

Fırat’ın doğusunda

“Aynı şekilde Fırat’ın doğusunda bölücü terör örgütünün Amerika’nın desteği ve Rusya’nın müsamahası olmadan varlık gösteremeyeceğini bilmiyor muyuz? Türkiye’ye karşı aslan kesilen rejimin, Fırat’ın doğusundaki bölücü terör örgütüne karşı en küçük bir kazanım elde edememesinin gerisindeki sebeplerini görmüyor muyuz? Serakib’te Neler Oluyor Rejim denilen kuklanın küçük bir hizip dışında kendi ülkesinde herhangi bir karşılığı yokken, suni solunumla yaşatıldığının farkında olmadığımız mı düşünülüyor?

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir