Web Donanım
PUBG Gelir Rekoru Kırdı ? Geçtiğimiz Dönemin Hâsılat Rekortmeni

PUBG Gelir Rekoru Kırdı ? Geçtiğimiz Dönemin Hâsılat Rekortmeni

Dünyanın en popüler oyunlarından PUBG Gelir Rekoru Kırdı , geçen ay elde ettiği 146 milyon dolar gelirle en çok hasılat sağlayan mobil oyun oldu  ve koltuğu kolay  kolay kaptıracakgl gibi durmuyor .

PUBG gelir rekoru kırdı  ?
PUBG gelir rekoru kırdı ?

Teknoloji haberleri sitesi The Verge’nin haberine göre, 100 milyondan fazla aylık oyuncu sayısıyla dünyanın en çok oynanan oyunlarından olan PUBG, geçen ay 146 milyon dolardan fazla gelir sağlayarak en çok hasılat sağlayan mobil oyun oldu  ve gerçekten ciddi bir rakam .

Teknoloji haberleri
Teknoloji haberleri

Oyunun gelirini konuşacak olursak  yalnızca oyuncuların satın aldığı üyelik paketi ve oyun içeriklerinden oluşmuyor.

PUBG’nin Çin versiyonu olan Game For Peace oyunu da gelir kalemlerinin artışında önemli rol oynadı. 

  Çinin  PUBG uyarlaması gelirlerin bir bölümünü şirkete ödemek zorunda . PUBG geçen ay toplam 146 milyon dolar gelir elde ederken, bu gelirin 70 milyon dolarlık kısmı oyunun Çin için uyarlanmış versiyonu olan Game For Peace’den sağlandı.

PUBG Çin Versiyonu
PUBG Çin Versiyonu

PUBG’nin Çin için uyarlanmış versiyonu olan Game For Peace, ‘milliyetçi’ özelliklere sahip ve daha az kan içeriyor.  Bilmediginz bişey  var ki o da  Örneğin,

PUBG’de yer alan oyundan elenen oyuncunun kan havuzunda ölmesi sahnesi oyunun Çin versiyonunda yer almıyor.

Yaptığımız araştırmalarda   Oyunların Çin’e göre uyarlanması, Çin hükümetin uygulamalarından kaynaklanıyor ve oyun üreticileri açısından bir engel olarak değerlendiriliyor. Çin hükümeti Şubat ayında video oyunlar için yeni lisans vermeyi durdurmuş ve oyunlara çeşitli zaman limitleri getirmişti.

Örneğin, Çin’in popüler oyunlarından olan Honor of Kings ki bende oynadım emin olun değer görecek bir oyun değil  , 12 yaşın altındaki çocuklar için 1 saate kadar, 12 ile 18 yaş arasındaki çocuklar için 2 saate kadar oynama limiti koyulmuştu.

PUBG Çin Versiyonu
PUBG Çin Versiyonu

Analistler, oyunların bölgeye uyarlanmasının gelirleri olumsuz etkileyeceğini düşünse de tam tersi yaşanmış   PUBG’nin geçen ay gelirlerinin yaklaşık yarısını oyunun Çin versiyonu Game For Peace’den elde etmesi uyarlama oyunlara karşı bakışı değiştirmiştir.

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir