Polinezyalılar yerlilerinin 13. Yüzyılda Pasifik Okyanusu’nu aştığı kanıtlandı

Polinezyalılar yerlilerinin 13. Yüzyılda Pasifik Okyanusu'nu aştığı kanıtlandı

ABD kıtasıyla Polinezyalılar arasında Avrupalılar bölgeye gitmeden çok önce Pasifik Okyanusu’nu aşan en az bir yolculuk yapıldığı kanıtlandı.

Okyanusun iki yakasındaki nüfustan alınan gen örnekleri 1200 yılı dolayında okyanus aşırı en az bir yolculuk gerçekleştirildiğini ve iki halktan insanların çocuk yaptığını ortaya koydu.

İki kıta arasında Orta Çağ ve öncesinde gerçekleşen yolculuklara dair teoriler bir süredir bilim dünyasında tartışılıyordu

1947’de Norveçli kaşif Thor Heyerdahl Güney ABD’den Polinezyalılar’ya bir sal ile yolculuk yaparak bunun mümkün olduğunu göstermişti. Altı kişilik ekibin yapmış olduğu yolculuk 101 gün ve 6 000 900 kilometrenin ardından sonlanmıştı.

Bugüne kadar bu teoriyi destekleyenler, Güney ABD’de yetişen bir tatlı patates türüne Polinezya’da kumala, Ekvador’un Canari yerli halkı tarafından da kumal dendiğini ve bunun iki bölge arasındaki ticaretin kanıtı olduğunu savunuyordu.

Teoriye karşı çıkanlar ise eski teknoloji ve bilgilerle okyanusu aşmanın mümkün olmayacağını öne sürüyordu.

Araştırmayı yürüten Amerika’nın California eyaletindeki Stanford Üniversitesi’nden Alexander Ionnadis, 800 kişiden aldıkları gen örnekleri neticesinde birkaç Polinezyalılar adasında Latin ABD’de görülen genlerin tespit edildiğini söyledi:

“Bütün bu insanlar okyanusun iki tarafından ortak atalara sahip.”

1200 senesinde gerçekleştiği hesaplanan bu cinsel ilişki sırasında Okyanusya yerlileri Polinezyalılar adalarına ilk kez yerleşiyordu.

Okyanusu Polinezyalıların mı yoksa Güney Amerikalıların mı aştığı bilinmiyor.

Fakat Pasifik Okyanusu’ndaki adalara yerleşecek kadar deniz ulaşımı teknolojisi bulunan Polinezya halklarının bunu başarma ihtimali daha yüksek görülüyor.

‘Polinezyalılar gitmiş olabilir’

Stanford Üniversitesi’nden Ioannis, seyahatin Heyerdahl’ın denediği Güney ABD teknolojisi olan sal ile değil, Polinezyalıların kullanmış olduğu kanolarla yapıldığını tahmin ettiğini söylüyor.

Konuyla ilgili daha önce yapılan genetik araştırmalar, Polinezyalıların yaşadığı ve Güney ABD’ye en yakın ada olan Paskalya Adası’na odaklanmıştı.

Fakat söz konusu genler, Thor Heyerdahl’ın salla ulaştığı Doğu Polinezya adalarında tespit edildi. İlk sırada yer alan ada ise Güney Marquesas adası oldu.

Güney ABD’daki genler ise Ekvador ve Kolombiya’da yaşamakta olan yerlilere işaret ediyor.

Polinezya’daki heykellerle Güney ABD yerlilerinin heykelleri de tarz olarak birbirlerine benzetiliyordu.

  • Karaya en uzak ve en ıssız nokta
  • Okyanuslar nasıl oluştu?
  • Zelandiya: 8. Kıta bulundu mu?

Bir cevap yazın