Maske Harpleri: ABD’liler Fransa’nın, Fransızlar İtalya’nın maskelerine el koydu

Maske Harpleri: ABD'liler Fransa'nın, Fransızlar İtalya'nın maskelerine el koydu

Maske Harpleri: ABD’liler Fransa’nın, Fransızlar İtalya’nın maskelerine el koydu.Dünyayı etkisine altına alan koronavirüs salgını sebebiyle tıbbi malzemelere yönelik oluşan yoğun talep ülkeler arasında maske harplari niçin oluyor.

Son olarak Çin’de İtalya ve İspanya’ya gönderilen maskelere Fransa’nın el koyduğu belirtilirken,

Fransa’nın sipariş ettiği maskelerin Şangay Havalimanı’nda 3 kat daha çok ödeme yapmayı gören ABD’li kişilerce ABD’ye gdolayıldüğü açıklandı.

İsveç merkezli sıhhat şirketi Mölnlycke, Çin’den İtalya ve İspanya için ithal ettikleri milyonlarca yüz maskesi ve eldivene Fransa tarafınca el konulduğunu açıkladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken, Avrupa Birliği’nin (AB) 4 ülkesi İsveç, Fransa, İtalya ve İspanya arasında maske krizi patlak verdi.

İsveç merkezli sıhhat şirketi Mölnlycke’nin resmi web sitesinden meydana getirilen açıklamada,

Çin’den İspanya ve İtalya’ya gönderilmek üzere ithal ettikleri milyonlarca yüz maskesi ve eldivene Fransa’nın el koyduğunu bildirdi.

BU SON DERECEDE RAHATSIZ EDİCİ BİR HAREKET

Şirketin Genel Müdürü Richard Twomey, söz mevzusu malzemenin Fransa üzerinden İtalya ve İspanya’ya gönderileceğini belirterek, ”Fransa, sağlık ürünleri ihracatını yasakladı. Kendi malı olmadığı şekilde maske ve eldivenlere el koydu. Bu son derece rahatsız edici, yakışıksız bir hareket.” ifadelerini kullandı.Twomey, Fransa’nın beklenmedik hareketinden sonrasında şirketin Çin’den ithal edeceği yeni sıhhat malzemelerini, Belçika üzerinden İtalya ve İspanya’ya göndereceklerini kaydetti.

FRANSA’NIN ALACAĞI MASKELERE ABD’DEN 3 KAT FAZLA TEKLİF

Fransa, İtalya ve İspanya’ya gidecek maskelere el koyarken, Fransa’nın Çin’den aldığı maskelerin ise Şangay Havalimanı’nda ABD’li kişiler tarafınca satın alınarak ABD’ye göndermiş olduğu belirtildi.

The Guardian’da yer edinen habere göre, Şangay’da havalimanında uyüzyıla yüklenmiş ve Fransa’ya gitmeye hazır halde bekleyen milyonlarca maske ABD’ye gönderildi.

ABD’li alıcıların havalimanına gelerek, Fransa’nın ödemeyi kabul ettiği rakamın üç katını nakit olarak teklif ettikleri ve maskeleri ABD’ye yönlendirdiği belirtildi. ABD’li alıcıların kimlikleri bilinmezken, Fransız bir yetkili maskelerin ABD hükümeti tarafından satın alındığını öne sürdü.

AFP’ye mevzuşan ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili ise iddiaları yalanlayarak, ABD’nin bu şekilde bir alım gerçekleştirmediğini söylemiş oldu.

Öte taraftan Huffington Post’un geçen hafta piyasaya çıkan haberinde, Çin’den ithal edilen ve Almanya üzerinden İtalya’ya gönderilecek maskelere Almanya’nın el koyduğu belirtilmişti.

Daha önce Almanya’nın sipariş ettiği 6 milyon maskenin Kenya’da bir havalimanında kaybolduğu açıklanmış ancak nasıl kaybolduğuna ilişkin teferruat paylaşılmamıştı.

Bir cevap yazın