Web Donanım
Mars Oluşumuna Dair Bilmedikleriniz » Web Donanım

Mars Oluşumuna Dair Bilmedikleriniz

Yapılan yeni bir çalışma, Mars  oluşumuna dair bugüne kadar düşünülenlerin yanlış olabileceğini gösteriyor. Araştırmada, düşünülenden daha uzun ve şiddetli olduğu belirlendi.

web donanım Teknoloji haeberleri

Web Donanım Teknoloji Haberleri Olarak yaptıgımız konu arastırmalarında  Bilim  insanlarının yaptığı yeni bir çalışma Mars’ın oluşumuna dair tüm teorileri değiştirecek gibi görünüyor. Önceki yıllarda yapılan araştırmalar, Mars’ın, Güneş Sistemi’nin ilk 2 ile 4 milyon yılı arasında oluştuğunu gösteriyordu. Fakat, yeni bir çalışma, gezegenin oluşumunun ilk aşamalarında yoğun bir çarpışmaya maruz kaldığını ve oluşumunun 20 milyon yıl kadar sürmüş olabileceğini ortaya koyuyor.

bılınmeyenler

Mars’ın oluşumunu inceleyen bilim insanları, gezegenin yüzeyindeki oluşuma dair izlerin milyarca yıl içinde silindiği için gezegenin nasıl oluştuğunu ve Güneş Sistemi’ndeki çarpışmaların oluşuma nasıl yön verdiğini anlamakta zorlanıyorlar. Bu yüzden, Mars’ın oluşumunu dair ipuçları, Kızıl Gezegen’den Dünya’ya ulaşan meteorlar incelenerek ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

bılmedıklerınız

Dünya’da şu ana kadar yaklaşık 61 bin meteor keşfedildi ve bu gök taşlarının sadece 200’ünün Mars’tan geldiği tespit edildi. Mars Oluşumuna Dair Bu 200 meteorun, Mars’ın sonraki dönemlerine ait olduğunu düşünen bilim insanları, meteorlardan yola çıkarak, gezegenin oluşumu hakkında ipuçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Bunun için Mars’tan Dünya’ya ulaşan gök taşlarını inceleyen bilim insanları, demir ile bir arada bulunabilen tungsten ve platin gibi elementlere rastladılar. Bu tarz elementler, gezegenlerin oluşumu sırasında mantodan gezegenin çekirdeğine doğru hareket etme eğilimi gösterebiliyor.

Bu elementler, gezegenin çekirdeğinin oluşumundan sonra gök cisimlerinin Mars’a uzun süre daha çarptığını gösteriyor. Araştırmacılar, tungsten ve platin gibi elementlerin izotoplarından gezegen oluşum tarihini de öğrenebiliyor. Southwest Research Institute’den Dr. Simone Marchi, Mars’ın ilk dönemlerinde, büyük çarpışmaların gezegene platin ve altın gibi unsurlar getirdiğinin önceden bilindiğini belirtti.

mars

Bilim insanlarının çalışmaları, Mars’ın oluşumu ile ilgili daha önce yapılan çalışmaların peşin hükümlere dayandırılabileceğini gösteriyor. Mars’tan Dünya’ya ulaşan gök taşları, Kızıl Gezegen’in sadece bir bölgesinden geliyor. Bu da araştırma kapsamını sınırlandırıyor. Araştırmacılar, Mars Oluşumuna Dair önümüzdeki yıllarda Mars’tan daha fazla kaya örneklerinin toplanmasını bekliyorlar. Toplanacak yeni örneklerin Mars’ın oluşumu hakkında daha kapsamlı bulgulara ulaşılmasını sağlayacak.

mars hakkında

Ve ek olarak Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Pulsar Fusion şirketi, Mars yolculukları için önemli bir adım attı. Pulsar Fusion, Mars’a yapılacak yolculukları yarı yarıya indirecek, tam 160.000 km/s hıza çıkabilen bir roket motoru geliştirdi.

kızıl gezegen

Mars’a yolculuk insanlığın en büyük hayallerinden birisi. Gerek Elon Musk olsun gerek Jeff Bezos gerekse de başka biri, insanlığı Ankara-Eskişehir arası yolculuk yapar gibi uzay ile buluşturmanın planlarını yapıyor. Ancak bu planlarda onların karşısına da çok büyük engeller çıkıyor. O engellerden biri de gezegenlere olan varış süresi. Şu an dünyada var olan birçok uzay aracının ile 6 ayda varılan Mars için yeni roket sistemleri geliştirmek şart. İşte Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Pulsar Fusion’un roketi de bu fikir ile ortaya çıktı.

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir