Kovid-19 bilgisayar ve webcam satışlarını artırdı

Kovid-19 bilgisayar ve webcam satışlarını artırdı

Kovid-19 bilgisayar ve webcam satışlarını artırdı. Türkiye’deki tüketici teknolojisi pazarı, ilk çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre % 20,8 büyüyerek 17,2 milyar liralık ciroya ulaştı. Kovid-19 etkisiyle satışı en fazla artan ürünler masaüstü bilgisayar, webcam ve dizüstü bilgisayar oldu.

Türkiye’deki tüketici teknolojisi pazarı, ocak-mart döneminde geçen senenin aynı dönemine göre % 20,8 büyüyerek 17,2 milyar liralık ciroya ulaştı.

Pazardaki ürün gruplarından en yüksek büyümeyi kaydedenler yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının da etkisiyle masaüstü bilgisayar, webcam ve dizüstü bilgisayar oldu.

AA muhabirinin araştırma şirketi GfK’nin verilerinden yapmış olduğu derlemeye göre, Kovid-19 salgını sürecinde yapılan “evde kalma” yönündeki çağrılar ve “uzaktan çalışma” yöntemi, özellikle tüketici teknolojisi ürünleri pazarında hareketliliği yanı sıra getirdi.

Bilgisayar satışlarındaki artış dikkati çekti.

Ülkedeki tüketici teknolojisi pazarı, senenin ilk çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre % 20,8’lik büyüme performansı ile 17,2 milyar lira ciro elde etti.

Bu kapsamda, bilgi teknolojileri sektöründeki ciro da aynı dönemde % 82,4 artışla 1,9 milyar lirayı buldu.

Söz konusu dönemler kıyaslandığında bütün ürün gruplarının ciroları büyürken, en fazla artış Kovid-19 sürecinin etkisiyle masaüstü bilgisayar, webcam ve dizüstü bilgisayar ortamında oldu.

Oyun bilgisayarı satışları geçen senenin ilk çeyreğinde düşmesine karşın, bu senenin aynı döneminde çift haneli büyüme gösterdi.

Ofis makinaları ve sarf malzemeleri sektörü de % 43,2 büyüyerek, ocak-mart döneminde 168 milyon lira ciro elde etti. Söz konusu grupta tanklı yazıcılar büyümeyi tetikleyen ürünler oldu.

Evde sinema keyfi isteyenler büyük televizyonları seçti

Tüketici elektroniği de senenin ilk çeyreğinde 2 milyar lira ciro elde ederek 2019’un ilk çeyreğine göre % 17 büyüdü.

Ev ses sistemleri ve video oynatıcı kategorileri dışındaki tüm kategoriler geçen senenin ocak-mart dönemine göre büyüme kaydederken, TV kategorisi cirosal olarak yaklaşık % 18’lik büyümeye imza attı.

Yılın ilk çeyreğinde UHD ve akıllı TV’ler geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 37 ile çift haneli büyüme kaydetti. TV ürün grubu içinde 60 inç ve üzeri TV’ler en yüksek büyümeye sahip segment oldu.

Beyaz eşyaya 4 milyar lira harcandı

Ayrıca, büyük beyaz eşya piyasasındaki satışlar da yaklaşık 4 milyar tl’ye ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre % 15 büyüme gösterdi.

Büyük beyaz eşya piyasasında, 2019 yılı ile karşılaştırıldığında tüm kategorilerde çift haneli büyüme gözlenirken, kurutma makinaları ürün grubu en yüksek artışı yakaladı.

Çamaşır makinası ürün grubu içinde ocak-mart döneminde 2019’un birinci çeyreğine göre, 9 kilo kapasiteli çamaşır makinaları % 20, 10 kilo ve üzeri olanlar ise % 88 büyüme gösterdi.

Buzdolabı kategorisinde 500 litre ve üzeri ürünlerin cirosu aynı süreçte % 21 artarken, derin dondurucuda bu oran % 19 olarak kaydedildi.

Küçük elektrikli ev aletleri sektörü de bu dönemde % 14 büyüyerek 1,6 milyar lira ciroya ulaştı.

Yeni nesil Türk kahve makinaları, espresso ve filtre kahve makinalarınin etkisiyle sıcak içecek hazırlama,

sıcak hava ile saç şekillendiren ürünler ve saç düzleştirici taraklar ile şekillendiriciler ilk çeyrekte en çok büyüyen kategoriler oldu.

Telekom piyasasında büyüme martta yavaşladı

Telekom sektörü senenin birinci çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre % 16,1 büyüyerek 7,5 milyar lira ciro sağladı. Bu dönemdeki büyüme, martta Kovid-19 etkilerinin görülmesiyle bir miktar beklentilerin altında gerçekleşti.

Akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklıklar çift basamaklı büyümeyle geçen senenin aynı çeyreğindeki pozitif performanslarını sürdürdü.

Bir cevap yazın