Koronavirüs ün ortaya çıkmasıyla Türkiye’de hangi ürün satın alındı?

Koronavirüs ün ortaya çıkmasıyla Türkiye'de hangi ürün satın alındı?

Koronavirüs ün ortaya çıkmasıyla Türkiye’de maksimum hangi ürün satın alındı? Araştırma şirketi İpsos, insanların değişen alışveriş alışkanlıklarını raporladı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak neredeyse tüm dünyaya yayılan ve aylar içinden binlerce insanoğlunun ölümüne sebep olan yen itip

Koronavirüs ün Türkiye’de de görülmesinden sonra vatandaşların davranmışlarında belirgin değişimler gözlemdi.

Marketlere ve online alışveriş sitelerine akın eden vatandaşlar besin ve hijyen ürünlerini stokladı. Araştırma şirketi İpsos da bu süreçte değişen alışveriş alışkanlıklarını açıkladı.

Ipsos Hane Tüketim Paneli’ne üye olan dijital hanelerinden iletilen kayıt sayıları 11-17 Mart tarihinde bir önceki haftaya kıyasla yüzde 21 arttı.

En çok artan kategoriler arasında başı virüsten korunmak ve dezenfekte olmak için kullanılan ürünlerden kolonya ve sirke çekiyor.

Makarna, alışveriş büyümesinin 4’te 1’ini gerçekleştiriyor

ondan sonra ise besin ürünlerinden evde stoklanabilen makarna, bakliyat ve un şeklinde ürünlerde artış görülüyor.

Makarna tek başına toplam alışveriş büyümesinin 4’te 1’ini gerçekleştiriyor, özellikle 11, 16 ve 17 Mart tarihleri makarna alımlarının en yüksek seyrettiği günler oldu.

Gene bu dönemde maksimum satın alımı olan kategoriler ise; bisküvi, makarna, süt, bakliyat, çikolata kapamalı ürünler, peynir, ev temizlik ve kağıt ürünleri oldu.

Okulların tatil olması ve ‘Evde Kal Türkiye’ söylemlerinin yayılması ile beraber özellikle 16-17 Mart tarihlerinde satın alımdaki hareketlilik arttı. İlk tepki ile alınan kategorilere ek olarak dondurulmuş besin, toz şeker, sıvıyağ ve çöp torbası alımında artış oldu.İndependent Türkçe’de yer alan habere göre

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik şunları söyledi

Sağlık boyutu başta olmak üzere toplumsal ve ekonomik etkileri ile tarihe geçecek ve kim bilir düzeni değiştirecek bir dönem yaşıyoruz. Koronavirüs salgını toplumda tutum ve davranış değişikliklerine neden olabilir, oluyor ve olacaktır.

Ne kadar süreceğini hemen hemen kestiremediğimiz bu zamanda biz Ipsos olarak durmak yerine gündelik hatta saatlik değişen koşulları daha sık ve yakından seyretme yandaşıyız. Davranış ve tutumda oluşabilecek trend değişimleri mevcut gerçeğin yansımasıdır.

Bazı sektörler veya kategorilerde aslabir değişim olmazken bazıları bu değişiklikleri görebilir. Bu değişiklikler ferdin değişen doğasındaki yeni gerçeği yansıtır.

Bu gerçeklerin bazılarının kalıcı olabileceğini, bundan sonraki “normalin” ilk hali bulunduğunu da unutmamalıyız.

Salgına dair yayınlanan çeşitli istatistikleri incelerken araştırmanın gidişatı anlamakta ne kadar önemli bulunduğunu fark ediyoruz”

Bir cevap yazın