Web Donanım
Korona Virüsü Mobil Uygulaması ! Çin'de Uygulama Geliştirildi »

Korona Virüsü Mobil Uygulaması ! Çin’de Uygulama Geliştirildi

Koronavirüs salgınının etkili olduğu Çin’de hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla insanlara risk altında olup olmadıklarını bildiren Korona Virüsü Mobil Uygulaması geliştirildi.

SARS virüsü sonucu dünya çapında 800 kişi hayatını kaybetmişti

SARS virüsü sonucu dünya çapında 800 kişi hayatını kaybetmişti
SARS virüsü sonucu dünya çapında 800 kişi hayatını kaybetmişti

Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 13 Şubat Ocak itibariyle 1200’i geçmiş durumda. Korkutan Gelişme , Vaka sayısının da 10 bine yaklaştığı belirtiliyor.

Örgüt Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Bu hastalığın artık bir adı var” dedi ve Covid-19’un ‘korona’nın co’su, virüs’ün vi’si ve hastalık kelimesinin İngilizcesi ‘disease’ sözcüğünün d’sinden türetildiğini söyledi.

 Covid-19'un 'korona'nın  Co'su
Covid-19’un ‘korona’nın Co’su

BBC’de yer alan habere göre, ‘Close Contact Detector’ ismi verilen uygulama ile Çin’de vatandaşlara korona virüslü olduğu teşhis edilen kişilerin yakınlarında olup olmadığını söyleyecek. Habere göre uygulama Çin devleti, China Electronics Technology Group Corporation (CETC) ve sağlık ve ulaştırma sistemlerinden gelen veriler yardımıyla hayata geçirildi.

Çin’de halihazırda Korona Virüsü riski taşıyan kişilerin evde kalmaları ve en yakın sağlık görevlilerini hastalıkları ile ilgili haberdar etmeleri isteniyor.

Son verilere göre Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı, 43 bin 97’ye ulaştı. Salgın nedeniyle 1018 kişi yaşamını yitirirken can kayıplarının 1016’sı Çin ana karasında, biri Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde ve biri de Filipinler’de yaşandı.

Close Contact Detector
Close Contact Detector

Komünist Parti ve Devlet Başkanı Xi Jinping’le ilgili daha genel bir hoşnutsuzluğa işaret eden bazı yorumlara da rastlandı. En azından 1980’lerden bu yana iktidara gelen en güçlü Çin lideri olarak görülen ve 2018’de ömür boyu devlet başkanı kalmasına imkan tanıyan bir anayasa değişikliğini hayata geçiren Xi, 2012’de devlet başkanlığı koltuğuna oturmasından bu yana toplum üzerindeki denetimleri seviyesini

Corona virüsü Mobıl uygulama
Corona virüsü Mobıl uygulama

Wuhan’da yerel yönetim yetkilileri, Aralık ayında doktorlara, yerel bir yasama biriminin yıllık toplantısına gölge düşürmemek için, yayılan virüs hakkında dışarıya bilgi vermemelerini tembih etmekle suçlanıyor. Virüsün yayıldığı sırada doktorlara, tıbbi gereç bağışı çağrılarını içeren sosyal medya mesajlarını silmeleri talimatı verildiği belirtiliyor. Bu durum, yetkililerin kamu güvenliğinden çok imajı düşündükleri eleştirilerini hızlandırdı

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1300’ya yükselmişti.
Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1300’ya yükselmişti.

Wuhan’a ek olarak, şehrin bulunduğu Hubei eyaleti genelinde 9 şehirde daha giriş çıkışlar sınırlandırıldı.

Öte yandan yerel medya, eyalette virüsün çıktığı Wuhan ve yakınındaki Huanggang şehrindeki bazı hastane yetkililerinin, halka tıbbi malzeme bağışında bulunma çağrısı yaptığını yazdı.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1300’ya yükselmişti.

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir