Web Donanım
İnternet Bağımlığı ve Sosyal Medya Hastalıklar » Web Donanım

İnternet Bağımlığı ve Sosyal Medya Hastalıklar

internet bağımlıgı  ve sosyal medya‘ın bize  getirecek  ciddi hastalıkları  aşağıda hep birlikte göz atalım..

Cheesepodding

Cheesepodding

Dinlenemeyecek kadar çok sayıda müzik indirilmesi durumudur. Günümüz koleksiyon trenlerinde bu durum hastalık olarak değil koleksiyonculuk olarak adlandırılmaktadır. Yoruma açık olan bu durum, sizce ne derece koleksiyonculuğa girer ya da bunu hastalık olarak adlandırmak doğru mudur? Açıkçası oldukça merak ediyoruz

Crackberry

Crackberry

Adını, bir dönemin cevheri olan Blackberry markalı telefondan alan bu hastalık, günümüzde her türlü mobil cihaz ile oluşmaktadır. Kişilerin her yerde maillerini ve sosyal medya bildirimlerini kontrol etmesi durumudur. Tuvalette, banyoda, cenazede, toplantıda, yemekte, derste ve daha birçok uygun olan ya da olmayan alanda, bildirimlerini kontrol etmekten geri kalmazlar

Wikipedializm

Wikipedializm

Sürekli olarak Wikipedia, internet sözlükleri ve bilgi paylaşım ağlarında, bilgileri düzenleme, yeni bilgiler paylaşma ve bunları kronolojik düzenlere sokma durumunu abartıp, kendini adeta, yürüyen kütüphane olarak gören insanlardan türemiş bir hastalıktır.

Photolurking


Photolurking

İnternette, saatlerce süren gezintiler ile başkalarının fotoğraflarını takip etme, yorumlama ve beğenme durumudur. Özellikle de Facebook ve Instagram, bu hastalığın baş göstermesine sebep olan temel sosyal medya ağlarıdır.

Siberhondrik

Siberhondrik

internet bağımlığı Herhangi bir belirtiden şüphelenerek hasta olduğunu düşünen birinin, hastalık belirtilerini internette arayarak kendine teşhis koyması, aynı zamanda tedavi yöntemi araması durumudur. Bu kişiler yakınlarını da aynı yöntemlerle tedavi etme gereksinimini kendilerinde hissederler. Bu insanların tavsiye adı altında, yanlış uyguladıkları tedavi yöntemleri çok sayıda olumsuz vakaya sebep olmutur.

Google Takipçiliği.

Google Takipçiliği.

internet bağımlığı Ego sörfünü andıran bu hastalık, kişinin yakın çevresinde olan herkesin adını internette araması ve onlar hakkında bulduğu bilgileri kontrol etmesi hastalığıdır.

Myspace Taklitçiliği

Myspace Taklitçiliği

İsim annesi, ilk sosyal medya ağlarından biri olan Myspace olan hastalık, kişinin kendisinde başka bir karakter oluşturması veya başka birini tamamen kendisine kopyalamasıyla oluşur. Olmadığı biriymiş gibi sosyal medyada varlığını göstermesi, günlük yaşamına da ileri düzeyde yansımaktadır

Youtube Narsizmi

Youtube Narsizmi

internet bağımlığı Kişilerin, kendisini konu ettiği ve kendini tanıtmaktan ibaret olan Youtube yayınları paylaşması ile meydana çıkan, popülaritesi artarak ve hızla yayılan bir hastalıktır. Yayınlarının beğenilmemesi ya da uygunsuz eleştiriler alması durumunda, hastalarda çok ciddi psikolojik bozuklar meydana gelebilir ve intiharalar sonuçlanabilir.

Ego Sörfü

Ego Sörfü

internet bağımlığı Kişinin, Google veya diğer sosyal medya ağlarında kendi kendinin adını araması ve hakkında ne gibi bilgilere ulaşabildiğine bakması durumudur. Hızla artış gösteren bu hastalık türü, önemli psikolojik bozuklukların da başında gelecek gibi gözüküyor

Hikikomori

Hikikomori

Hikikomori, Japonca bir kelimedir ve Türkçe karşılığı, geri çekilme olarak adlandırılabilir. İlk olarak Tamaki Saiko tarafından belirlenen bu hastalık; kişilerin birdenbire kendini eve kapatmasına, ailesiyle olan iletişimini koparmasına neden oluyor. Odaya kapanarak temel ihtiyaçlarını karşılamayı adeta unutan birey, bütün vaktini bilgisayarında geçiriyor. Adeta kendini bile unutma durumuna gelen kişiler, çok ciddi psikolojik ve nörolojik sıkıntılara yol açtığı için, Japon bilim adamları hikikomorilerden seri katiller bile çıkabileceğini öngörüyor. 700.000’den fazla hikikomori hastasının Japonya’da olduğu bilinirken, bu rakam dünya çapında da hızla artıyor.

RSI ( Repetitive Strain Injury )

RSI ( Repetitive Strain Injury )

Açılımı, Repetitive Strain Injury olan, tekrarlayan zorlama hastalığı; uzun süre bilgisayar önünde kalınması durumunda, boyun, el, bilek, omuz gibi bölgelerde, kemiği kasa bağlayan kirişin iltihaplanmasıyla meydana çıkıyor. Bahsedilen bölgelerde ağrı, şişme, yanma gibi tepkimelerin olmasıyla kendini belli ediyor.

Mouse&Klavye Hastalığı

Mouse&Klavye Hastalığı

Bilgisayar başında aktif bir şekilde klavye ve fare kullanımından dolayı, aynı el hareketlerinin sürekli olarak tekrarlanmasından kaynaklanan sinir, tendon, kas ve diğer dokularda deformasyon oluşumuna yol açan bir rahatsızlık türüdür. Aynı hareketlerin elde tekrarlaması sebebiyle, kasılma ve ağrı oluşumu meydana geliyor. İlk seviyede hafif hissedilen ağrılar, ilerleyerek parmaklarda sızılara ve karıncalanmalara dönüşüyor. Akabinde, ellerde uyuşukluk ve el hareketlerinde çeşitli kontrol kayıplarına yol açabiliyor. Gün boyu bilgisayarda çalışan ya da iş gereği olmasa bile bilgisayar başında fazla vakit geçiren kişiler, büyük risk taşıyor. Bu yüzden, gereksiz bilgisayar kullanımından kaçılması gerekiyor.

Editör

Dikkat çekici ve etkileyici metinler üretmek profesyonellerin işidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir