Web Donanım
NASA Astronot Arıyor ; Peki Şartlar Neler » Web Donanım

NASA Astronot Arıyor ; Peki Şartlar Neler

Astronot olmak isteyenler için yeni fırsat ortaya çıktı NASA Astronot Arıyor . Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 2-31 Mart tarihleri arasında astronot olmak isteyenlerin başvurularını alacak.

NASA Astronot Arıyor ;
NASA Astronot Arıyor ;

Ay ve Mars görevlerinde yer almak için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA astronot aramaya başladı. 2-31 Mart tarihleri arasında yapılacak başvuru ile birlikte astronot olmaya adaylık kazanılabilecek.

NASA’nın mevcutta  sadece 48 astronotu bulunuyor. Kadrosunu güçlendirmek isteyen NASA yeni uzay görevleri için Artemis Jenerasyonu astronotlar yetiştirecek anlaşılan

48 astronotu bulunuyor
48 astronotu bulunuyor

Nasa’nın başındaki isim Jim Brindenstine astronotların kadın ve erkeklerden oluşacağını ve adayların yıldızları keşfetmek için yeterli özelliklere sahip olması gerektiğini belirtti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi Ay ve Mars görevleri için yeni astronotlar istihdam edeceğini duyurdu.

Mars görevleri
Mars görevleri

Uzay ajansı 2  Mart’tan itibaren iş başvurularını almaya başlayacak. Peki, başvuru yapabilmek için hangi şartlar var ? Gerek temel şartlardan biri ABD vatandaşı olmak. Mühendislik, biyoloji, bilgisayar ya da matematik gibi alanlarda yüksek lisans derecesine sahip olmak da diğer temel kriterler arasında yer alıyor. Yeni çıkan astronot kıyafeti Astronun da Ay ve Mars görevlerinde kullanılması bekleniyor.

Yılda 160 bin dolar kazandırıyor

160 bin dolar kazandırıyor
160 bin dolar kazandırıyor

Astronotların yıllık kazançları yaklaşık 160 bin dolar civarında oluyor. Türk Lirasına çevirdiğimizde ise yaklaşık 960 bin liraya denk geliyor.

Peki Ya ŞArtlar Neler ???

Peki Ya ŞArtlar Neler ???
Peki Ya Şartlar Neler ???

– ABD vatandaşı olmak,

– Mühendislik, bilim, teknoloji, ve matematik alanlarından herhangi birinde yüksek lisans derecesine sahip olmak veya ilgili bir bilim dalındaki doktora programının en az iki senesini tamamlamak,

– Osteopatik tıp doktoru olmak

– Ulusal çapta tanınan bir okulda test pilotluğu programı bitirmek.

Başvuracak olan adayların alanlarında iki yıl boyunca deneyimlerinin olması veya jet uçaklarında en az bin saatlik kaptan pilotluk tecrübesinin olması gerekiyor.

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir