Android kullanıcılarını uyardılar

Android kullanıcılarını uyardılar

Android kullanıcılarını uyardılar ‘Check Point’ isimli bir siber güvenlik şirketi bünyesinde çalışmalarını yürüten uzmanlar, Google Play Store üzerinde yaptığı bir araştırma sonucunda iki kötü amaçlı yazılım tespit ettiklerini, toplam 12 uygulamanın bu kötü amaçlı yazılımları içerdiğini açıkladı. İşte acilen silinmesi gereken o uygulamalar…

‘Check Point’ isimli bir siber güvenlik şirketinin bünyesinde çalışmalar yürüten uzmanlar, Google Play Store üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda iki kötü amaçlı yazılım tespit ettiklerini belirten uzmanlar, Google Play Store içerisinde bulunan toplam 12 uygulamanın bu kötü amaçlı yazılımı içerdiğini ve Android kullanıcılarının kendi kişisel verilerini korumak amacıyla bu uygulamaları derhal silmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Check Point şirketi tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu kötü amaçlı yazılımlardan bir tanesinin “Joker” olarak isimlendirildiği belirtildi. Şirkete göre bu kötü amaçlı yazılım, geçtiğimiz aylarda da Google Play Store’a sızmış ve 24 farklı uygulamada tespit edilmişti.

“Söz konusu yazılımlara ait kaynak kodu üzerinde yapılan incelemeler sonucunda sahte yazılımın kredi kartı ve telefonda kayıtlı bilgiler gibi müşteri verilerini çalmaya yönelik kodlar bulunuyor. Hizmet sunumunda önem verdiğimiz önemli kriterlerden birisi olan şirketimize güven unsurunu zedelemeye yönelik bahsi geçen sahte yazılımların Google Play‘den kaldırılması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Şirketimiz müşterilerinin bu uygulamaları kullanmamaları ve söz konusu yazılım kullanıcılarının da sahte yazılımı telefonlarından kaldırmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Check Point yetkilileri, telefonda bulunması durumunda bu uygulamaların acilen silinmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunurken söz konusu uygulamaların Google yetkililerine bildirildiğini ve gerekli çalışmaların başlatıldığını bildirdi. İşte, ‘Joker’ isimli kötü amaçlı yazılımı içeren o uygulamalar…

– Kids coloring
– Compass
– qrcode
– Fruits coloring book
– Soccer coloring book
– Fruit jump tower
– Ball number shooter
– Inongdan
– Reyflow Phote
– Mely Wpaper
– Landscape Camera Plus
Vail SMS Plus

Bir cevap yazın