Web Donanım
İdlib Sorunundaki Gerçek nedir ? Türkiye Gündem » Web Donanım

İdlib Sorunundaki Gerçek nedir ? Türkiye Gündem

Nedir bu İdlib Sorunundaki Gerçek Suriye’nin vilayetinde çatışmalar son günlerde kentin doğusunda yoğunlaşırken, şehrin güneyinde de Suriye ordusunun hava bombardımanı sürüyor. Muhalifler Serakib’i perşembe sabahı kontrol altına aldığını duyurdu ancak yoğun çatışmalar devam ediyor.

İdlibde silahlar susmuyor

İdlib’de Perşembe gecesi 33 Türk askeri hava saldırısında hayatını kaybetti. Türk yetkililer saldırıyı “Suriye rejiminin düzenlediğini” söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Türkiye’den verilen bilgiye göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı. Rus savaş uçakları Türk birliklerin bulunduğu yere hava saldırısı düzenlemedi. İdlib’e düzenlenen hava saldırısında Suriyeli militanların arasındaki Türk askerleri vuruldu” denildi.

İdlib halep şam çıkmazı !

Suriye’nin kuzeybatısında, Türkiye sınırında yer alan İdlib eyaleti, hükümete karşı mücadele yürüten silahlı grupların elinde kalan son büyük yer.

Bu nedenle, Suriye’deki iç savaşın üç önemli aktörü hükümet, Rusya ve Türkiye açısından İdlib’deki gelişmeler büyük önem taşıyor.

Burası, ılımlı olarak nitelendirilen muhalif gruplar ve bazı cihatçı örgütlerin kontrolü altında bulunuyor. Bu gruplardan bazıları Türkiye’nin desteğini alıyor.

İdlib’in geri alınması halinde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve onu destekleyen Rusya, savaşın istedikleri gibi sonuçlanmasını büyük oranda sağlamış olacaklar.

Beşar Esad, Ekim ayında bölgeye yaptığı ziyaret sırasında, İdlib’i Suriye’nin genelindeki “kaos ve terörü sonlandırmanın anahtarı” olarak nitelendirmiş ve “İdlib’deki cihatçıların yenilgiye uğratılmasıyla birlikte savaş da sona erecektir” demişti.

İdlin nerede ??

Esad’ın İdlib’i ziyaret ettiği gün, Erdoğan ve Rus lider Vladimir Putin de Soçi’de bir araya gelmiş; 6 buçuk saat süren görüşmenin ardından Türkiye’nin Ekim ayı başında Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı sona ermişti.

Suriye hükümeti, Rusya’nın da desteğiyle 2019’un son aylarından bu yana İdlib’deki operasyonlarını yoğunlaştırdı.

İç savaşın başlamasından bu yana neler yaşandı?

Surıye sorunu

İdlib, 2011 yılında hükümet karşıtı protestolarla başlayan ancak birkaç aylık bir süre içerisinde silahlı mücadeleyle iç savaşa dönüşen karışıklıkta en önemli yerlerden birisi.

İlk etapta Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolüne geçen İdlib eyaletinin büyük bir bölümü daha sonra hükümet tarafından geri alındı.

2015 yılında ise El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’nin kontrolüne giren İdlib, bu tarihten sonra özellikle cihatçı örgütlerin en güçlü olduğu yerler arasında yer aldı.

Suriye ordusunun kontrolünü tamamen kaybetmesi ve ülkenin diğer yerlerindeki çatışmalara odaklanmasıyla birlikte, o tarihten bu yana da eyaletin önemli kısmı cihatçı grupların kontrolü altında bulunuyor .. İdlib Sorunundaki Gerçek tam anlamıyla muaama gıbı görünsede aslında pekte öyle değil .

İdlibın harıtadaki önemi

Cihatçı gruplar, bir dönem kendi aralarında da güç mücadelesi nedeniyle çatışmaya girdi.

2019 başından bu yana ise eyaletin önemli bir bölümüne El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) hakimiyet kurdu.

Eyaletin sınıra yakın kısımları ise Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu tarafından kontrol ediliyor.

Suriye Milli Ordusu’na mensup yüzlerce savaşçının, Suriye ordusuna karşı verilen mücadeleye katılmak üzere HTŞ kontrolündeki güney ve batı bölgelerine kaydırıldığı bildirildi.

İdlib Sorunu

İdlib ayrıca, son birkaç yıldır Halep, Doğu Guta, Duma ve Hama gibi yerlerde silahlı grupların kontrolü hükümete geri vermek için yaptıkları anlaşmalar kapsamında, silahlarıyla birlikte ayrılmalarına izin verilen savaşçıların da getirildiği yer oldu.

ABD Savunma Bakanlığı, Temmuz 2019’da yaptığı bir açıklamada, İdlib’de “20-30 bin civarında terörist” bulunduğunu belirtti. ABD’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Mulroy da, İdlib’i “dünyada el Kaide müttefiklerinin en büyük toplanma alanı” olarak nitelendirdi.

Rusya da İdlib’deki El Kaide bağlantılı savaşçıların sayısının 25 bin civarında veriyor.

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir