Huawei MateBook D 15 çok iddialı bir şekilde piyasaya çıktı

Huawei MateBook D 15 çok iddialı bir şekilde piyasaya çıktı

Huawei MateBook D 15, güzel bir tasarımla geliyor. Bir dizüstü PC alırken dikkat ettiğimiz ilk konuların başında tasarım gelir.

Huawei MateBook D 15 çok iddialı bir halde piyasaya çıktı. 16.9mm kalınlıktaki ürün, yalnızca 1.53 kilo ağırlıkta. Dolayısıyla şık olmasıyla birlikte ince ve hafifçe olduğunu da söyleyebiliriz. Çantanızda rahatça taşıyabileceğiniz bir aygıt.

Huawei MateBook D 15, güzel tasarımı yardımıyla iki şeyi sunabiliyor. Birincisi, göze hoş gelen tasarım hatları sizi memnun ediyor, ki narin detaylar çok hoş. İkincisi de bu tasarımın bir getirisi olarak gerek taşıma, gerekse de kullanım esnasında hiç zorlanmıyorsunuz.

Kamera, yine klavye tuşlarının yanında, gömülü olarak geliyor. Kullanmak istediğinizde açıyor ve iyi bir görüntü kalitesiyle görüşmelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bir tek, görüşme esnasında klavyeyi kullanırken kimi zaman parmaklarınız sebebiyle görüş açısı bozulabiliyor. Daha önceki pek çok üründe de benzer sorunlar vardı.

MateBook D15’in güç düğmesinde yerleşik olarak gelen bir de parmak izi okuyucu sensör bulunuyor. Bu sayede güvenli bir kullanım mümkün oluyor.

MateBook D 15, FullView, kısaca TamGörüş ekran ile geliyor. 15.6 inç değerdeki IPS ekran, 5.3mm dar çerçevesiyle sarılmış. Baktığımızda ekranın gayet büyük, çerçevelerin ise kolay kolay fark edilmediğini söyleyebiliriz. %87’lik bir ekran gövde oranı mevcut. Bu ekran, uzun soluklu kullanımlara uygun olarak zararlı mavi ışınları da filtreleyebiliyor.

İşlemci tarafına baktığımızda, ürünümüz AMD Ryzen 5 3500U ile geliyor. GPU tarafında da AMD Vega 8 Graphics’ten destek alınıyor. Dizüstü PC’mizin ram kapasitesi 8GB, depolama kapasitesi ise 256GB, ki burada yüksek performanslı okuma ve yazma işlemleri için SSD teknolojisinin kullanıldığını da belirtelim.

Peki bu teknik detaylar bize neler sunabilir?

Öncelikle, bu ürünün video oyunlara yönelik hazırlanan bir cihaz olmadığını, daha çok gündelik işlemleriniz için iyi çözümler sunduğunu, dolayısıyla özel yaşamınızda, okulunuzda ya da iş yerinizde rahatlıkla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

İnternet üzerinde yapacağınız araştırmalardan sunum dosyalarınıza, Excel tablolarınızdan basit grafik işlemlerinize kadar bir çok ihtiyacınızı performanslı şekilde halledebiliyorsunuz. Üstelik MateBook D 15, yük altındayken bile pek ses çıkarmıyor ve pek ısınmıyor.

Günümüzde akıllı telefonları da fazlasıyla kullanıyor, kimi zaman kablo vesilesiyle kimi zaman de internet aracılığıyla PC’lerimize veri aktarımlarında bulunabiliyoruz. Huawei, işte bu aşamada kablosuz ve kullanımı daha bayağı bir çözümle karşımızda. İsmi de pek çoğunuzun bilmiş olduğu benzer biçimde Huawei Share.

İnternet bağlantısına gerek olmadan, Huawei telefonunuz ile Huawei dizüstü PC’nizi eşleştirerek dosya transferi gerçekleştirebilir ya da telefon ekranınızı PC’nize aktararak kullanıma bu şekilde de devam edebilirsiniz.

MateBook D 15’in taşınabilirlik ve kullanılabilirliğine olumlu yönde katkı elde eden bir diğer teferruat ise, minik boyutlarda tasarlanan, Type-C bağlantı noktası bulunan ve performanslı şarj sunabilen 65W’lık şarj cihazı. Ürün, bu şarj aygıtı ile yarım saatlik sürede %50 civarında şarj olabiliyor.

Bir cevap yazın