Web Donanım
Google Huawei’ye Uyguladığı Yasakla İlgili Ne Söyledi ? Web Donanım

Google Huawei’ye Uyguladığı Yasakla İlgili Ne Söyledi ?

Google Google play dışındaki yiklemelerde güvenlik ihlali olabileceğine diikat çekti Google Huawei’ye Uyguladığı Yasaktan Sonra Kendi

Müşterilernin Dikkatle olmasi konusunda uyardı .

Cuma akşamı Google, Huawei ile devam eden durumu netleştirmek için bir destek makalesi yayınladı  . Google  Geçen yıl, ABD hükümeti ABD’deki şirketlerin Çinli donanım üreticisi ile çalışmasını engelledi.

Güvenlik Açığı Olabileceğine Dikkat Çekti
Güvenlik Açığı Olabileceğine Dikkat Çekti

“Google’ın yeni cihaz modellerinde Huawei ile çalışması veya bu cihazlara önyükleme veya indirme için Gmail, Haritalar, YouTube, Play Store ve diğerleri de dahil olmak üzere Google’ın uygulamalarını sağlaması yasaktır,” diyor

Android ve Google Play yasal direktörü Tristan Ostrowski tarafından dogrulandı .

Google’a göre, olup bitenler ve tam olarak hangi ürünlerin Google hizmetleri yasağına tabi olduğu konusunda hala karışıklıklar var.

Yeni Huawei cihazları (örneğin, şu anda piyasaya sürülen yeni modeller veya 16 Mayıs 2019’dan sonra piyasaya sürülen ancak şimdi dünyanın yeni bölgelerinde kullanıma sunulan önceki modeller) ve

Google’ın uygulamalarının ve hizmetlerinin kullanıp kullanamayacağı hakkında bir dizi soru almaya devam ettik. bu cihazlarda. Bu önemli soruları soranlara açık rehberlik etmek istedik.

Makale, Google’ın Huawei destanına ilişkin en doğrudan yorumlarından bazılarını içeriyor. Şirket, Huawei’nin ABD ulusal güvenliği için herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmadığını tartmakta ve istihbarat kurumlarının ve milletvekillerinin söz konusu olduğu konusunda ısrar ediyor.

 Ostrowski, “Odak noktamız, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca mevcut Huawei cihazında Google kullanıcılarının güvenliğini korumak” dedi. “Google’ın mevcut cihazlardaki uygulamalarına ve hizmetlerine güvenlik güncellemeleri ve güncellemeleri sağlamak için

hükümet yönetmeliklerine uygun olarak Huawei ile çalışmaya devam ettik ve buna izin verildiği sürece devam edeceğiz.”

16 Mayıs 2019’da veya daha önce piyasaya sürülen Huawei ürünleri şimdilik bu güncellemeleri almaya devam edebilir. Ancak daha sonra gelen her şey “sertifikasız” olarak kabul edilir, çünkü Google bu cihazları “sıkı” güvenlik kontrollerinden geçiremedi veya donanımın tehlikeye atıldığını algılayabilen Google Play Protect yazılımı ile önceden yükleyemedi.

Ancak Google’ın daha yeni Huawei ürünleri olan müşteriler için bir uyarısı var: Gmail’i, YouTube’u,

Play Store’u veya diğer Google yazılımlarını sertifikalı olmayan bu cihazlara yerleştirmeye çalışmayın. Çünkü şirket gerçek anlaşma olduğunu ya da kötü amaçlı yazılım içermediğini garanti edemez.

Google Play harici yüklenen Google uygulamaları güvenilir bir şekilde çalışmaz,

çünkü bu hizmetlerin güvenliğin tehlikeye girebileceği onaylanmamış cihazlarda çalışmasına izin vermiyoruz. Google’ın uygulamalarını yandan yüklemek, kullanıcı güvenliğini tehlikeye atacak şekillerde değiştirilmiş veya değiştirilmiş bir uygulama yükleme riski de taşır.

Google bunun politika tarafından kaçınmaya çalışırken, aynı zamanda insanları Google play dışındaki indirmelere karşıda uyarıyor . Ostrowski, kullandığınız Android cihazın Google Play Protect kapsamında sertifikalandırılıp sertifikalandırılmadığını bildirildiği takdirde uygulamayı Google olarak kaldırabileceğini açıkladı.

Google  Huawei’ye Uyguladığı Yasaktan “Cihazınızın sertifikalı olup olmadığını kontrol etmek için

Android telefonunuzda Google Play Store uygulamasını açın, ‘Menü’ye dokunun ve’ Ayarlar’ı arayın. Cihazınızın ‘Play Protect sertifikası’ altında sertifikalı olup olmadığını göreceksiniz. Web Donanım Teknoloji Haberleri .

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir