Web Donanım
Google ABD-New Mexico Tarafından Dava Edildi Web Donanım

Google ABD-New Mexico Tarafından Dava Edildi

ABD’nin New Mexico eyaletinin başsavcısı Google’a dava açmakta ve şirketi okul çocuklarının kişisel verilerini yasadışı olarak toplamakla suçlamaktadır, Google ABD Öğrencilerini Gözetliyor iddası için dava edildi , Yazımıza başlamadan önce buna benzer bi haberde Youtube hakkında dava açılmıştı .

Google sorunlu günler yaşıyor
Google sorunlu günler yaşıyor

Teknoloji devinin, öğrencilerin ziyaret ettiği web siteleri, şifreler, izlenen videolar, kişi listeleri ve diğer bilgileri topladığı iddia ediliyor.

Verilerin Google’ın Chromebook dizüstü bilgisayarlarından ve G Suite Eğitim Sürümü programından toplandığı iddia ediliyor.

Google, bir sözcü tarafından “gerçekte yanlış” olarak adlandırdığı iddiayla itirazda bulunuyor.

New Mexico Tarafından Dava Edildi
New Mexico Tarafından Dava Edildi

Google ABD Google Chrome book’lar ve Gmail, Takvim, Drive, Google Dokümanlar ve diğerlerini içeren Eğitim için G Suite, davaya göre New Mexico’daki öğrencilerin% 60’ından fazlasına ücretsiz olarak sunuluyor.

“İlk ve orta okullardaki kullanıcıların kişisel bilgilerini reklamları hedeflemek için kullanmıyoruz.”

google
google

Başsavcı Hector Balderas, Google’ın 13 yaşından küçük çocuklardan ebeveyn izni almadığını ve Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı ihlal ederek verilerini ticari amaçla topladığını söyledi.

Başsavcı, ABD medyasına, Google ürünlerini kullanmaya devam etmek konusunda yakın bir tehdit olmadığından emin olmak için eyaletteki okul bölgelerine başvurduğunu söyledi.

New Mexico Tarafından Dava Edildi
New Mexico Tarafından Dava Edildi

Geçen yıl Google, YouTube’daki çocuklardan kişisel verileri yasadışı bir şekilde topladığı iddiaları üzerine Federal Ticaret Komisyonu ile 170 milyon dolar (130 milyon sterlin) tutarında bir anlaşmaya vardı.

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir