Gaslighting Nedir ? Psikolojik Şiddet …

Gaslighting Nedir Psikolojik Şiddet

Gaslighting , günümüzde  çokça bilinmeyen  bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemi.

Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirme. Bireyde veya seçilen grupta şüphe uyandırma, kalıcı inkâr, çelişki ve yalan yoluyla peyderpey dikte edilir ve fark edilmesi kimi zaman güçtür.

Terimin adı, Gas Light (Gaz Lambası) adlı 1938 yapımı bir oyundan gelmektedir. En basit şekilde anlatmak gerekirse Oyundaki erkek karakter eşini deli olduğuna ikna etmeye çalışır ve gaz lambasını her gün geçtikçe o farkında olmadan  biraz daha kısar  

ve belli bi zaman sonra  eşi ‘ bu gaz lambası eskisi kadar aydınlatmamaya başlar’ demesiyle eşi sen artık delirmeye başladın yıllardır aynı gaz lambası  demesiyle aslında bizim anlatmak istediğimiz şeyi bi nevi bize göstermiş olur .

Gaslighting yaşanan ikili ilişkilerde baskın olan birey idealleştirme, değersizleştirme ve gözden çıkarma şeklindeki üç aşamayı izler.

Baskın olma ve manipüle etme amacındaki birey ilk olarak birlikteliklerinin harika olduğu algısı yaratıp hayran olma safhasına geçer. Bir sonraki ve en zor olan evre, yani değersizleştirme evresinde hayranlık duyulan birey sorunlu, ideal olmayan ve hiçbir şeyi beceremeyen bir kişiye evriltilir.

Gözden çıkarma safhasında ise mağdur terk edilerek yeni arayışlar içine girilir. Bu dikteye maruz kalan kurbanlar sık sık kendilerini özür dilerken bulabilirler.

Bu tekniği yapma çabasında klan kişiler    ilişkilerinde kullandığı partneri istismar edici bir davranış biçimidir.

şöyle ki yaşanan bir olayın hiç yaşanmamış olduğunu iddia etme, söylenmemiş bir şeyi söylendiğine dair ciddi bir inandırma çabası gibi durumlarla kendini gösterir.

tüm bu durumların karşı tarafın binevi deliliğinden kaynaklandığını iddia edebilirler.

gaslighting i genel olarak partnerini sosyal ilişkilerinden soyutlamayı başardığında ve kendine bağımlı hale getirdiğinde yaparlar.

tabiki yalnızca borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilerde görülen bir davranış biçimi değildir bu ,

ama normal bir davranış biçimi olmadığından inceden bir psikolojik bozukluk olabileceği düşünülüp sinyallerini aldığımız

anda elimizdekileri yavaşça bırakıp oradan hemen uzaklaşmak en mantıklısı olacaktır.

Bu manipülasyon yönteminin sınırları öylesine geniş bir alana yayılıyor ki, farklı şekillerde maruz kalmak maalesef mümkün.

örneğin bir başka yöntem de karşıdaki kişide aldatılıyormuş hissi uyandırmak. sürekli aynı kişiden, normal olmayan bir şekilde bahsettikten sonra doğal olarak şüphelenen kurban bu şüphesini ortaya döküyor.

bu noktada manipüle eden kişi sert bir tavır kullanarak güvensizlik suçlamaları yapmaya başlıyor,

işi daha da ileriye götürerek kurbanın zihninde kendi kendisine olan güvenini sarsacak düşüncelerin oluşmasını sağlıyor.

kafasında bu düşünceleri kurgulayan kurban zamanla problemli biri olduğunu düşünmeye başlıyor ve gerçekten aldatılsa bile bu düşünceyi sadece kafasında kurduğunu düşünerek kendine kızıyor.bir diğer yöntem de kurbanla sürekli dalga geçip, daha sonrasında çok alıngan olmakla suçlamak.

bu hareket sürekli tekrarlandıkça kurban aşağılanmayı kabullenmeye, kötü hissettiğinde “sadece espri yapıyor, ciddiye almamam gerek” demeye başlıyor.”

Bir cevap yazın