Web Donanım
Eski Mısır'da İleri Teknoloji Varmıydı ? 1000'lerce Yıl Önce  ?? »

Eski Mısır’da İleri Teknoloji Varmıydı ? 1000’lerce Yıl Önce  ??

Eski Mısır’da Ileri Teknoloji ; Mısır’dan bahsedilince mutlaka olağanüstü yapılardan firavunların lanetine kadar çeşitli konular da dile getirilir.
Binlerce sene önce yaşamış bu medeniyet gerçekten de büyüleyici hikayelere ve eserlere sahip olmuştur, ancak bazen onlara karşı duyduğumuz hayranlığın seviyesini burada bahsettiğimiz örnekteki gibi abartabiliyoruz.

Eski Mısır'da İleri Teknoloji Varmıydı ? 1000'lerce Yıl Önce  ??
Eski Mısır’da İleri Teknoloji Varmıydı ? 1000’lerce Yıl Önce  ??

Rivayetlere göre  Abydos (Mısır) nekropolünde bulunan Seti I tapınağı Yeni Krallık döneminde 19. hanedanlığın ikinci kralı olan Seti I (M.Ö. 1296-1279) tarafından tanrı Osiris’in onuru için inşa edilmiştir.

Ancak Seti I tapınak tamamlanmadan önce hayatını kaybetmiştir. Böylece oğlu ve varisi olan Ramses II (M.Ö. 1279-1212) tarafından tamamlanmıştır. Günümüzde tapınağı ziyaret edenler ilginç bir şeyle karşılaşmışlardır.

Set Dönemine Ait Bir Yazıt
Set Dönemine Ait Bir Yazıt

Bir kartuşun (Mısır hiyerogliflerinde bir ucunda yatay bir çizgi olan ve içinde yazılanın bir hükümdar ismi olduğunu gösteren oval çerçevedir) olduğu yerde ileri teknolojiye işaret eden tasvirler görülmüştür. Bazılarına göre bunlar bir denizaltını (ya da tankı), jet uçağını ve UFO benzeri bir aracı temsil etmektedir.

Eski Mısır Ufo Ve Teknolojik Aletlere Benzeyen Cisim
Eski Mısır Ufo Ve Teknolojik Aletlere Benzeyen Cisim

Seti I’in zamanına ait yazıtlar pek anlaşılmazken Ramses II’nin zamanına ait yazıtta “İki kadın, o Mısır’ı koruyan ve yabancı toprakları uzak tutan…” (EN: “The two mistress, he who protects Egypt and repels the foreign lands…”) yazmaktadır ve yanında Seti I ismin yer aldığı kısmın üstüne Ramses II’nın adı eklenmiştir.

Ramses II Dönemine Ait Bir Yazıt
Ramses II Dönemine Ait Bir Yazıt

Yavaş yavaş yazımızı sonlandıracak olursak Bi tür yazit ve eserlerin ilk bakışta dünya dışı gibi görülsede aslında geçmişte de uzun yıllar önce teknolojik aletlerin olduğu ve kullanıldığını göstermektedir .

Eski zamanlara ait tasvirleri ve objeleri günümüz objelere benzetebildiğimiz için bunları direk Dünya Dışıyla ilişkilendiriyoruz, oysa araştırma ve inceleme yoluyla bunların doğru olmadığını görebiliyoruz.

Murat Yılmaz

( Editör )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir