Çin de somon balığında da koronavirüse rastlandı

Çin de somon balığında da koronavirüse rastlandı

Çin de somon balığında da koronavirüse rastlandı. Çin’de yeni koronavirüs vakası haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Şinfadi adlı pazarda somon balıklarının kesildiği tahtalarda koronavirüse rastlanması ülkede endişe yaratırken somon satışının ve ithalatının durdurulduğu da açıklandı.

Çin’in başkenti Pekin’de geçen hafta Kovid-19 vakalarında ani bir yükselme görüldü. Bu vakaların nerdeyse tamamı toptan satış yapılan bir pazardan kaynaklandı. Devlet medyasının Şinfadi adlı pazarda ithal somon balıklarının kesildiği tahtalarda koronavirüs bulunduğunu duyurması, tüm ülkede kaygı yarattı. Süpermarketler ve restoranlar somon satmayı durdurdu. Avrupa’dan somon ithalatının da durdurulduğu açıklandı.Çarşamba günü Pekin yakınlarındaki Tianjin’de balık ayıklayan 22 yaşındaki bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.

PAZARDA NE OLDU?

Ancak Çin Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) somonda virüs görülmesinin muhtemel olmadığını söylüyor.

Öyleyse neden panik yaşanıyor?Geçen hafta Pekin’de 57 gün aranın ardından ilk defa bir koronavirüs vakası görüldüğü açıklandı.

Geçen perşembeden bu yana nerdeyse tamamı Şinfadi kaynaklı yaklaşık 150 vaka rapor edildi.

Kentin en büyük toptan gıda pazarı olan Şinfadi, Pekin’in sebze ve et gereksiniminin % 80’ini karşılıyor ve hergün burdan 10 binlerce kişi alışveriş yapıyor.

Ama salgının başladığı Vuhan’dakinin tam tersine burda vahşi hayvan ticareti yapıldığında dair hiçbir emare yok.

PAZARDAN ALINAN ÖRNEKLERDE KORONAVİRÜS GÖRÜLDÜ

Haberlerde, virüsün ithal somon kesilen bir tahtada bulunduğundan söz ediliyor.Fakat pazardan alınan 40 örnekte koronavirüs görüldü. Belediye Sağlık Komisyonu sözcüsüne göre bunların bazılarının kesme tahtalarıyla bağlantısı yok.

SOMONDA VİRÜS OLABİLİR Mİ?

Bu çok muhtemel değil.Çin Hastalık Kontrol Merkezi’nden bir yetkiliye göre virüsün somondan kaynaklandığına, hatta somonun virüs taşıyıcısı (ara konak-ikincil konak) olduğuna dair bir kanıt yok.CDC acil müdahale biriminin müdür yardımcısı Shi Guoqing, pazara ulaşmadan önce somonda virüse rastlanmadığını söyledi. Yani virüs somonda değil pazardaydı. Uzmanlar da buna katılıyor.

“BU TÜR ALICILAR BALIKLARDA DEĞİL, MEMELİLERDE VAR”

Tsinghua Üniversitesi virologlarından Cheng Gong, CGTN Televizyonu’na “Virüslerin konak hücre yüzeylerini enfekte edebilmesi için viral reseptörlere (alıcılar) ihtiyaç duyuyor. Belli alıcılar olmadan hücrelere giremiyorlar. Şimdiye kadarki bilgilerimiz, bu tür alıcıların balıklarda değil yalnızca memelilerde olduğuna işaret ediyor” dedi.Bununla beraber CDC’nin baş epidemiyolojisti Wu Zunyou, balıkların doğal ortamlarında virüs kapmayabileceğini fakat yakalanma veya taşınma aşamasında çalışanlardan hastalık bulaşmış olabileceğini söyledi.Sonuçta, virüsün orijinal kaynağı bilinmiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsün yiyecek veya içeceklerden insanlara geçmediğini söylüyor.WHO’nun web sitesinde “Koronavirüsler, yiyecekte çoğalamıyor. Çoğalabilmesi için bir insan veya hayvan konağa ihtiyacı var” deniyor. WHO, virüsün gıda paketlenirken de bulaşma ihtimalinin de “çok zayıf” olduğunu belirtiyor.

SOMON İTHALATI ETKİLENECEK Mİ?

Çin, Şili, Norveç, Faroe Adaları ve Avustralya’dan senede 80 000 ton somon ithal ediyor.Bu ülkelerin çoğunda virüs yaygın değil. Norveç, somonlarının virüslü olmadığını söylüyor. Hafta sonunda Norveç’e Çin’den verilen siparişler iptal edilmişti

.Diğer ülkelerin büyük ölçüde somonla ilgili spekülasyonlardan etkilenmediği belirtiliyor.Hong Kong Gıda Güvenliği Merkezi, Şili, İzlanda ve Danimarka’dan ithal edilen somonlardan alınan 16 örnekte virüse rastlanmadığını açıkladı. Kentte, suşi restoranları önünde uzun kuyruklar görülüyor.Singapur Gıda Kurumu da hastalığın yiyecek hatta ambalajlamadan geçebileceğine dair hiçbir kanıt olmadığını, ancak “bölgedeki gelişmeleri izlemeye devam ettiğini” açıkladı.

Bir cevap yazın