Bayramda kısıtlama olacak mı?

Bayramda kısıtlama olacak mı?

Bayramda kısıtlama olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, herkezin merak ettiği “Kurban Bayramı’nda kısıtlama olacak mı?” sorusunu yanıtladı. Bilim Kurulu toplantısında konuşulanları anlatan Metintaş, “İl bazında kısıtlamalar pek uygulanmıyor. Ülke bazında kısıtlamalar olursa daha geçerli oluyor diye görüşler var” dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Kurban Bayramı’nda koronavirüs ile mücadele de alınması gerekli olan tedbirlere ilişkin ikazlarda bulundu.

Önceliğin daima maske ve sosyal mesafede olduğunu dile getiren Prof. Dr. Metintaş, “Gelin yakınlarımızı telefonla arayalım, hallerini ve hatırlarını soralım. Ev ziyareti yapmazsak çok daha iyi.

Hele ki anne ve babalarımız onlar bizim canlarımız ama Covid-19 için riskteler. Bu riski ortadan kaldırmak için belki açık havada görüşebiliriz” dedi.

“ÜLKE BAZINDA KISITLAMALAR DAHA GEÇERLİ OLUYOR GÖRÜŞÜ VAR”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ersin Karademir moderatörlüğünde gerçekleştirmiş olan ‘Pandeminin Seyri ve Toplumsal Yansımaları’ adlı söyleşiye katıldı.

İnternet üstünden yapılan söyleşi de Prof. Dr. Selma Metintaş, Kurban Bayramı’nda alınması gerekli olan koronavirüs tedbirlerine ilişkin ikazlarda bulundu. Türkiye’de henüz hastalığın istenen seviyede olmadığını dile getiren Metintaş, “Kurban Bayramı’nda ulusal bir kısıtlama gelir mi? Bununla ilgili net bir bilgimiz yok.

Bulaşın yüksek olduğu bazı iller var, öyle görünen iller var. Bu illerde bir kısıtlama olur mu? ‘İl bazında kısıtlamalar pek uygulanmıyor. Ülke bazında olursa kısıtlamalar olursa daha geçerli oluyor’ diye görüşler var. Birey bazında Kurban Bayramı’nda yerine getirmemiz gerekli olanler var.

Bir kere, ev ziyaretlerine geçmeyelim. Kovid-19 henüz istediğimiz seviyede değil. En son yapılan hesaplamalardan biri hastalığın çoğalma kat sayısı diye bir değer hesaplarız.

Bu değerin 1’in altında olması gerekmektedir ki bulaş kesilmiş olsun. Türkiye’de yapılan en son hesaplamalarda bu R değeri dediğimiz değer 1.02 durumunda. Buradaki 1 hastalığın hala devam ettiğini, 1’in üstünde olan değerler ise bulaşmanın hızla devam ettiğini gösteriyor” dedi.

“AÇIK ALANDA, KISA SÜRELİ BAYRAMLAŞMA”

Bayram ziyaretlerine dikkati çeken Metintaş, ev ziyaretlerinin yapılmaması gerektiğini söyledi. Açık alanlarda kısa süreli bayramlaşmayı öneren Metintaş, şunları söyledi: “Henüz 1’in altına inemedik ülke olarak. O yüzden gelin yakınlarımızı telefonla arayalım, hallerini ve hatırlarını soralım. Ev ziyareti yapmazsak çok daha iyi.

Hele ki anne ve babalarımız onlar bizim canlarımız ama Kovid-19 için riskteler. Bu riski ortadan kaldırmak için belki açık havada alanlarda görüşebiliriz, sosyal mesafeyi açık alanlarda koruyup, yine el öpmeden, birbirimize dokunmadan, maskelerimizle birlikte, ikramdan bulunmadan görüşmeliyiz.

Kurban Bayramı ikram ritüelleri bol bir bayram. Bunlardan uzak durarak, yalnızca kolonyalarımızı dökerek belki de açık alanda çok kısa süreli ziyaretle geçiştirelim. Hastaysak, ateşimiz yüksekse zaten evden hiç çıkmayalım.

Mezar ziyaretlerimizi kalabalık olmadan, bir hafta önce veya sonrasına ertelesek çok daha uygun olur. Kalabalığı mezarlıklarda oluşturmayalım. Burada da hijyene dikkat etmemiz gerekmektedir.”

“BAYRAM NAMAZINDA SOSYAL MESAFE UYARISI”

Kurban Bayramı’ndaki bayram namazıyla ilgili alınması gerekli olan önlemler olduğunu dile getiren Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, kalabalıklardan uzak durulmasını öneri ederek, “65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar namazına gitmesinler. Evde namazlarını kılabilirler, yerine getirebilirler.

Herkesin bireysel seccadeyle gitmesi ve çok kısa süre kalması hemen dönmesi gerekmektedir. Bayram namazından sonra yine bir bayramlaşma merasiminin olmaması ve maskeyle gitmesi önemli. Kurban kesim alanlarında meydana gelebilecek kalabalığı önlemekte belediyelere görevler düşüyor.

Orada kalabalıkların olmasını önlemeliyiz, buna bir düzen gerekmektedir. Şimdilerde kesim yapılan alanlar belli ancak bu alanların çok kalabalık olduğunu önceki bayramlardan hepimizin deneyimi var.

Et dağıtımında eldiven kullanmak gerekmektedir. Poşetleyip böyle dağıtılması ve dağıtım sırasında sosyal mesafe önemli” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın