ABD Çin kaynaklı uygulamaları yasaklanmayı düşünüyor

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, aralarında Tiktok’un da bulunduğu Çin kaynaklı sosyal ağ uygulamalarını yasaklamayı değerlendirdiklerini söyledi. Pompeo, Fox News’a vermiş olduğu mülakatta “bu konuyu çok ciddiye aldıklarını” söyledi

Başta TikTok olmak üzere Çin kökenli sosyal ağ uygulamalarını yasaklamayı düşünüp düşünmedikleri sorusunu Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Amerika bu konuyu da doğru ele alacak. Başkan’dan (Donald Trump) önce davranmak istemiyorum, ancak bu konuyu değerlendiriyoruz” diye yanıtladı.

ÇİN, ÖZEL BİLGİLERİ ÇALIYOR İDDİASI

Pompeo “Özel bilgilerinizin Çin Komünist Partisi’nin eline geçmesini istiyorsanız” bu uygulamayı indirin” dedi. Pompeo’nun ifadeleri Amerika ile Çin arasında ulusal güvenlik, ticaret ve teknoloji gibi alanlarda gerginliğin arttığı bir dönemde gündeme geldi.

Amerika’Lİ BİR CEO’SU VAR

Dışişleri Bakanı’nın konuşmasının ardından açıklamada bulunan bir TikTok sözcüsü ise “TikTok’un başında Amerikalı bir CEO var, Amerika’da yüzlerce çalışanı, güvenlik, ürün ve kamu politikası konusunda liderleri var… Çin hükümetine hiçbir kullanıcının bilgisini vermedik, istense de vermeyiz” ifadelerini kullandı.TIKTOK

TIKTOK: İDDİALAR TEMELSİZ

 Kullanıcıların kısa video içerikleri yayınlamasını sağlamayı başaran TikTok’un sahibi Pekin merkezli ByteDance adlı şirket. Amerikalı siyasetçiler Çin ile bağlantısı sebebiyle şirketin, Çin Komünist Partisi’ne istihbarat aktarmaya zorlanabileceği iddiasıyla ulusal güvenliğe tehdit olarak görüyor. TikTok ise veri merkezlerinin Çin’in dışında olduğunu ve Çin yasalarına tabi olmadıklarını, Amerikalı kullanıcıların verilerinin Amerika’da muhafaza edildiğini belirtiyor. Mayıs ayında CNN’e konuşan bir TikTok sözcüsü, ulusal güvenlik kaygılarının “temelsiz” olduğunu söylemişti.

315 MİLYON KEZ İNDİRİLDİ

 TikTok Amerika ve diğer batılı ülkelerde bir hayli popüler. Uygulama, senenin ilk üç ayında 315 milyon kez indirilmiş. Sensor Tower adlı teknoloji analiz şirketine göre, cep telefonu uygulamalarının bir çeyrek dönemde indirilme oranı bakımından bu bugüne değin kaydedilmiş en yüksek rakam. Ancak TikTok diğer ülkelerde de engellerle karşılaşabiliyor. Geçen hafta Hindistan hükümeti, “ülkenin egemenlik ve bütünlüğüne tehdit” oluşturmuş olduğu gerekçesi ile TikTok’u ve diğer tanınmış kökenli uygulamaları yasaklayacağını açıklamıştı. Hindistan ile arasındaki ihtilaflı Keşmir sınırında geçen ay meydana gelen çatışmanın ardından iki ülke arasındaki gerginlik artmıştı.

Bir cevap yazın